Hakkımızda

TÜDAŞ, tarım ürünlerini değerlendirmek amacı ile 1969 yılında Mersin’de Necati BOLKAN ve arkadaşları tarafından kurulmuştur.

Narenciye üreticilerini desteklemek ve ihracatını gerçekleştirmek üzere kurulan şirket, çalışma hayatına başlamıştır. 1969-1975 yılları arası narenciye ihracatını gerçekleştiren şirket, 1975 yılında tarımsal sanayiye geçerek 20 ton/saat kapasiteli narenciye paketleme tesisini hayata geçirmiştir. 1978 yılında yönetime katılan Tufan BOLKAN ile birlikte takip eden yıllar içinde 20.000 ton kapasiteli soğuk ve donmuş hava depoları ile 300 ton/gün narenciye konsantre hattı, 100 ton/gün meyve pulp hattı, 100 ton/gün domates salça hattı, yan ürünler olarak meyve posasından hayvan yemi katkı hattı, kabuk yağları hattı, 24.000 şişe/saat meşrubat tesisi, 12.000 şişe/saat meyve suyu tesisi ve plastik taşıma kasa üretim hattı kurulmuş olup, konusunun en büyük entegre tesisini hayata geçirmiştir.

Meşrubat hatları, Fresh marka olarak yurt içi ve yurt dışı satışları yapmıştır. 1986 yılında, Fresh markasıyla, kolay açılır teneke kutu ile meşrubat imalatını Türkiye’de gerçekleştiren ilk firma olmuştur.

1987 yılında, 7UP meşrubat markasının Türkiye lisans hakkı, 20 yıllığına alınmıştır. Bunun yanı sıra, ürünleri Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç edilmiş ve yüksek ihracat rakamları sebebiyle bazı ödüllere layık görülmüştür. Yurt dışından gelen ve Orta Doğu’ya gönderilen donmuş ve diğer gıda maddelerini tesislerinde depolayıp sevkiyatlarını da yapan birim kurulmuştur.

TÜDAŞ, ilerleyen yıllarda İstanbul/Şişli’de merkezi bir noktada 40.000 m2 kapalı alana sahip ofis ve alış-veriş merkezini 2001 yılında hayata geçirmiştir.

BOLKAN ailesi, Mersin’in köklü ailelerinden biri olarak, narenciye üretimine de devam etmekte olup, aynı zamanda lüks ve orta sınıf için konutlar ve ticari gayrimenkuller üretmiştir.

1978 yılından itibaren Yönetim Kurulu Başkan vekili olan Tufan BOLKAN, 1999 yılından itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.


İstanbul'un kalbinde, gözde ofis bölgesi Şişli'deyiz.


Kullanıma hazır 3 bloktan oluşan ofisler, konferans salonları, açık sergi ve etkinlik alanlarına ek olarak, 2 tiyatro salonu, cadde mağazaları, açık ve kapalı otoparkı ile hizmetinizdeyiz.